Seda Kalac (1985) is a  product and interior designer.

She got her BArch in Interior Architecture & Environmental Design from Hacettepe University, Turkey in 2008. She studied in Product Design at Universita Iuav di Venezia Italy for an academic year as an erasmus student. In the meantime she had opportunity to attend courses of precious designers such as Tobia Scarpa, Alberto Meda e Michele de Lucchi. After a professional career between 2008-2010 in an interior design studio, she started master program in Interior Design at Politecnico di Milano Italy and graduated in 2012.

Thesis subject was; PAC Hamam: Padiglione Arte Contemporanea dell’Hamam di Ankara:

PAC_Hamam is a project of converting an abandoned hamam, a traditional building of Ankara, Turkey, which is assigned the new feature of Contemporary Art Pavilion. 

She completed her internship  in studio of Pierandrei Associati, Milan Italy. She worked in the interior design studio in Ankara as project coordinator between 2012-2015. Since then she works independently and completed national and international many residential, office and hotel projects. 

Biyografi

Hacettepe Üniversitesi İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü' nden 2008 yılında mezun oldu. Universita Iuav di Venezia İtalya'da Ürün Tasarımı Bölümü'nde bir yıl süresince erasmus ögrencisi olarak eğitim gördü. Bu arada Tobia Scarpa, Alberto Meda ve Michele de Lucchi gibi değerli tasarımcıların derslerine katılma fırsatı buldu. 2008-2010 yılları arasında bir iç mekan tasarımı stüdyosunda çalıştıktan sonra Politecnico di Milano İtalya'da İç Mekan Tasarımı yüksek lisans programına başladı ve 2012 yılında mezun oldu. Tez konusu; PAC Hamam: Padiglione Arte Contemporanea dell’Hamam di Ankara: PAC_Hamam, Ankara'nın tarihi bir binası olan terk edilmiş bir hamamın yeni işlev kazandırılarak Çağdaş Sanat Pavyonu'na dönüştürülmesi projesidir. Stajını Milano'da Pierandrei Associati stüdyosunda tamamladı. 2012-2015 yılları arasında Ankara'da bulunan iç mekan tasarım stüdyosunda proje koordinatörü olarak çalıştı.

2015 yılından beri serbest çalışmakta olup proje & danışmanlık & uygulama alanında ulusal ve uluslararası birçok konut, ofis ve otel tamamladı.

IMG_20190622_112342_529.jpg